| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | $182M | $5M | -92.3% | 188.4% |
| Op. Income | -$56M | $126M | -$53M | -144.1% | -5.6% |
| Gross Margin | -277.2% | 76.4% | -814.5% | -353.6pp | 537.3pp |
| Net Margin | -397.4% | 69.4% | -1075.2% | -466.8pp | 677.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.68 | $1.49 | $-0.66 | -145.6% | -3.0% |
| Free Cash Flow | -$50M | $444M | -$48M | -111.2% | -2.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | -$39M |
| R&D Expenses | $60M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | -$60M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | -$56M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $121.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$56M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$56M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$56M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$56M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$56M |
| EBITDA | -$54M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$56M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $513.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$49M |
| Capital Expenditure | -$557.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$204M |
| Sales/Maturities of Investments | $57M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$147M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $9M |
| FREE CASH FLOW | -$50M |
| Net Change in Cash | -$187M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $329M |
| Short-Term Investments | $406M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $750M |
| PP&E (Net) | $58M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $65M |
| TOTAL ASSETS | $815M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $91M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $140M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $334M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $158.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $374M |
| TOTAL LIABILITIES | $514M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $748M |
| Retained Earnings | -$446M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$943.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $301M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $301M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $815M |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | -$282M |