| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $15M | $9M | 1.7% | 68.4% |
| Op. Income | -$48M | -$46M | -$51M | -6.2% | 4.2% |
| Gross Margin | 100.0% | 84.9% | -408.6% | 15.1pp | 508.6pp |
| Net Margin | -275.2% | -256.4% | -488.3% | -18.8pp | 213.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | $-0.40 | $-0.53 | -10.0% | 17.0% |
| Free Cash Flow | -$51M | -$63M | -$46M | 19.3% | -9.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $48M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | -$48M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$42M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$42M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$42M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$48M |
| EBITDA | -$46M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$42M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | -$51M |
| Capital Expenditure | -$212.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$83M |
| Sales/Maturities of Investments | $124M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $40M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$51M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $37M |
| Short-Term Investments | $420M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $469M |
| PP&E (Net) | $39M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $47M |
| TOTAL ASSETS | $516M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $55M |
| Other Current Liabilities | $38M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $143M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $193M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $255M |
| TOTAL LIABILITIES | $397M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $945M |
| Retained Earnings | -$827M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $931.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $119M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $119M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $516M |
| Total Debt | $35M |
| Net Debt | -$3M |