| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | $14M | $4M | 74.9% | 495.5% |
| Op. Income | -$44M | -$56M | -$53M | 20.8% | 16.2% |
| Gross Margin | -116.7% | -277.2% | -1012.7% | 160.5pp | 896.0pp |
| Net Margin | -182.3% | -397.4% | -1269.4% | 215.1pp | 1087.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.54 | $-0.68 | $-0.66 | 20.6% | 18.2% |
| Free Cash Flow | $134M | -$50M | -$54M | 369.8% | 350.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | -$29M |
| R&D Expenses | $53M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | -$53M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $69M |
| OPERATING INCOME | -$44M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $264.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$44M |
| Income Tax Expense | $758.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$45M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$44M |
| EBITDA | -$43M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$45M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $570.0K |
| Change in Working Capital | $165M |
| OPERATING CASH FLOW | $135M |
| Capital Expenditure | -$692.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$30M |
| Sales/Maturities of Investments | $19M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $134M |
| Net Change in Cash | $125M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $455M |
| Short-Term Investments | $414M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $891M |
| PP&E (Net) | $56M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $64M |
| TOTAL ASSETS | $954M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $96M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $143M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $505M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $544M |
| TOTAL LIABILITIES | $687M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $762M |
| Retained Earnings | -$491M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | -$2 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $268M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $268M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $954M |
| Total Debt | $47M |
| Net Debt | -$408M |