| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $13M | $13M | 3.5% | -1.6% |
| Op. Income | -$9M | -$9M | -$9M | 1.2% | -4.3% |
| Gross Margin | 88.7% | 88.4% | 91.5% | 0.2pp | -2.8pp |
| Net Margin | -72.6% | -84.3% | -68.5% | 11.7pp | -4.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.25 | $-0.29 | $-0.26 | 13.8% | 3.8% |
| Free Cash Flow | $281.0K | -$3M | -$9M | 108.2% | 103.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $76.0K |
| Other Income/Expenses | $101.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | $370.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $833.0K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $833.0K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $315.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $477.0K |
| Capital Expenditure | -$196.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $16M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | -$197.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $241.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $44.0K |
| FREE CASH FLOW | $281.0K |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $19M |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $62M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $17M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $40M |
| TOTAL ASSETS | $101M |
| Account Payables | $754.0K |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $34M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $50M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $35M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $42M |
| TOTAL LIABILITIES | $92M |
| Common Stock | $38.0K |
| Additional Paid-In Capital | $122M |
| Retained Earnings | -$113M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $54.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $101M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$19M |