| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $34M | $35M | $29M | -0.9% | 17.2% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$2M | 7.2% | -2.7% |
| Gross Margin | 50.1% | 46.9% | 48.8% | 3.2pp | 1.3pp |
| Net Margin | -6.7% | -0.3% | -11.4% | -6.4pp | 4.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $-0.00 | $-0.03 | -1866.7% | 32.0% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$2M | -$6M | 49.3% | 81.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $34M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $20.0K |
| Interest Expense | $522.0K |
| Other Income/Expenses | $611.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $770.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $770.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $986.0K |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $237.0K |
| Common Stock Repurchased | -$7.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $230.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $33M |
| Inventory | $24M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $84M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $83M |
| Intangible Assets | $23M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $136M |
| TOTAL ASSETS | $220M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $47M |
| Long-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $32M |
| TOTAL LIABILITIES | $79M |
| Common Stock | $376.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$140M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $225M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $141M |
| Minority Interest | $68.0K |
| TOTAL EQUITY | $141M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $220M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | $13M |