| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $33M | — | $33M | — | -1.0% |
| Op. Income | -$2M | — | -$4M | — | 44.7% |
| Gross Margin | 50.6% | — | 43.4% | — | 7.2pp |
| Net Margin | 14.5% | — | -8.8% | — | 23.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | — | $-0.03 | — | 257.0% |
| Free Cash Flow | -$25.0K | — | -$3M | — | 99.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $24.0K |
| Interest Expense | $541.0K |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $397.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $832.0K |
| Deferred Income Tax | $377.0K |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | -$153.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $9M |
| Purchases of Investments | -$100.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$44.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$25.0K |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $31M |
| Inventory | $23M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $88M |
| PP&E (Net) | $17M |
| Goodwill | $83M |
| Intangible Assets | $22M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $135M |
| TOTAL ASSETS | $223M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $46M |
| Long-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $76M |
| Common Stock | $376.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$137M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $226M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $147M |
| Minority Interest | $66.0K |
| TOTAL EQUITY | $147M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $223M |
| Total Debt | $28M |
| Net Debt | $3M |