| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $72M | $67M | $44M | 7.1% | 62.2% |
| Op. Income | $43M | $11M | $13M | 299.3% | 222.5% |
| Gross Margin | 66.7% | 33.5% | 42.0% | 33.2pp | 24.7pp |
| Net Margin | 53.0% | 12.5% | 27.3% | 40.5pp | 25.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.95 | $0.41 | $0.62 | 375.6% | 214.5% |
| Free Cash Flow | $68M | $153M | -$21M | -55.5% | 427.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $48M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $38M |
| D&A | $497.0K |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $48M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $38M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $38M |
| D&A | $497.0K |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $43M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $38M |
| Depreciation & Amortization | $497.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | -$517.0K |
| Change in Working Capital | $31M |
| OPERATING CASH FLOW | $68M |
| Capital Expenditure | -$108.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$51M |
| Sales/Maturities of Investments | $60M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | -$103.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$15M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | $68M |
| Net Change in Cash | $61M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $443M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $496M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$824M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $293M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $926.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $33.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $929M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $930M |
| TOTAL LIABILITIES | $949M |
| Common Stock | $10M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $176M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $118.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $186M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $186M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$440M |