| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $152.5K | $117.2K | $29.8K | 30.2% | 412.2% |
| Op. Income | -$301.3K | -$426.0K | -$173.9K | 29.3% | -73.3% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -197.5% | -362.9% | -583.8% | 165.4pp | 386.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $-0.17 | $-0.07 | 29.4% | -76.0% |
| Free Cash Flow | -$97.6K | -$128.9K | $8.1K | 24.3% | -1309.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $152.5K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $152.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $288.6K |
| General & Administrative | $288.6K |
| SG&A Expenses | $288.6K |
| Other Expenses | $165.2K |
| Operating Expenses | $453.8K |
| Cost & Expenses | $453.8K |
| OPERATING INCOME | -$301.3K |
| Interest Income | $58 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $71 |
| INCOME BEFORE TAX | -$301.2K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$301.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$301.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$301.2K |
| D&A | $166.2K |
| EBIT | -$301.2K |
| EBITDA | -$135.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$301.2K |
| Depreciation & Amortization | $166.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $37.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$97.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $120.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$120.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $103.3K |
| FREE CASH FLOW | -$97.6K |
| Net Change in Cash | $8.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $85.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3.8K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $94.6K |
| PP&E (Net) | $6.9K |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $10M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $810 |
| Other Current Liabilities | $36.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $894.3K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $894.3K |
| Common Stock | $2.3K |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$570.6K |
| Other Equity | -$450 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$85.2K |