| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $117.2K | $65.8K | — | 78.1% | — |
| Op. Income | -$426.0K | -$385.8K | — | -10.4% | — |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | — | 0.0pp | — |
| Net Margin | -362.9% | -584.7% | — | 221.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.17 | $-0.15 | — | -13.3% | — |
| Free Cash Flow | -$128.9K | -$191.6K | — | 32.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $117.2K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $117.2K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $379.4K |
| General & Administrative | $379.4K |
| SG&A Expenses | $379.4K |
| Other Expenses | $163.7K |
| Operating Expenses | $543.2K |
| Cost & Expenses | $543.2K |
| OPERATING INCOME | -$426.0K |
| Interest Income | $64 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $778 |
| INCOME BEFORE TAX | -$425.2K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$425.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$425.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$425.2K |
| D&A | $164.7K |
| EBIT | -$426.0K |
| EBITDA | -$261.3K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$425.2K |
| Depreciation & Amortization | $164.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $99.5K |
| Change in Working Capital | $32.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$128.9K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $112.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$112.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | $129.8K |
| FREE CASH FLOW | -$128.9K |
| Net Change in Cash | $3.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76.9K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4.2K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $88.8K |
| PP&E (Net) | $6.5K |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $10M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1.4K |
| Other Current Liabilities | $19.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $736.2K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $736.2K |
| Common Stock | $2.3K |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | -$1M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$777.7K |
| Other Equity | -$450 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$76.9K |