| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $66M | — | $37M | — | 77.7% |
| Op. Income | $20M | — | $7M | — | 169.3% |
| Gross Margin | 48.1% | — | 46.0% | — | 2.1pp |
| Net Margin | 34.2% | — | 23.3% | — | 10.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | — | $0.01 | — | 151.1% |
| Free Cash Flow | $24M | — | $7M | — | 232.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $32M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $3.2K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $465.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $514.5K |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $66M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $32M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $20M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $3.2K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $465.4K |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $514.5K |
| EBIT | $20M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $514.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $383.2K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $24M |
| Capital Expenditure | -$103.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$28.8K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $10M |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | -$7.6K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $505.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | $163M |
| FREE CASH FLOW | $24M |
| Net Change in Cash | $193M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $226M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $235M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $633.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $282.9K |
| Other Non-Current Assets | $780.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $240M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $14.9K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $8.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $54.4K |
| Other Non-Current Liabilities | $169.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $232.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $237M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $229M |
| Minority Interest | $3M |
| TOTAL EQUITY | $232M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $240M |
| Total Debt | $23.5K |
| Net Debt | -$226M |