| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $70M | $68M | $61M | 1.9% | 14.9% |
| Op. Income | $7M | $4M | $8M | 79.6% | -4.4% |
| Gross Margin | 63.0% | 63.3% | 62.5% | -0.2pp | 0.6pp |
| Net Margin | 5.5% | 2.0% | 127.4% | 3.5pp | -121.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.05 | $2.85 | 189.9% | -95.1% |
| Free Cash Flow | $20M | $6M | $11M | 232.1% | 75.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $70M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $416.0K |
| Interest Expense | $657.0K |
| Other Income/Expenses | $333.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $70M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $416.0K |
| Interest Expense | $657.0K |
| Other Income/Expenses | $333.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $11M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | $3.0K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$562.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$27.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$589.0K |
| Net Debt Issuance | -$12M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | $20M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $61M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $53M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $131M |
| PP&E (Net) | $34M |
| Goodwill | $129M |
| Intangible Assets | $74M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $68M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $313M |
| TOTAL ASSETS | $444M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $80M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $115M |
| Long-Term Debt | $38M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $72M |
| TOTAL LIABILITIES | $187M |
| Common Stock | $10M |
| Additional Paid-In Capital | $105M |
| Retained Earnings | $157M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $257M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $257M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $444M |
| Total Debt | $61M |
| Net Debt | $139.0K |