| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $48M | $48M | $38M | 0.5% | 26.0% |
| Op. Income | $3M | $3M | $1M | -3.5% | 161.3% |
| Gross Margin | 61.5% | 60.0% | 64.0% | 1.5pp | -2.5pp |
| Net Margin | 7.5% | 6.4% | 2.6% | 1.1pp | 4.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $0.10 | $0.02 | 20.0% | 482.5% |
| Free Cash Flow | $2M | $3.0K | $3M | 77133.3% | -26.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $971.0K |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $380.0K |
| Interest Expense | $1.0K |
| Other Income/Expenses | $491.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$158.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $904.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $971.0K |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $380.0K |
| Interest Expense | $1.0K |
| Other Income/Expenses | $491.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$158.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $904.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $904.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$190.0K |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$699.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $5.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$694.0K |
| Net Debt Issuance | -$1.0K |
| Common Stock Repurchased | -$635.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$636.0K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $96M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $136M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $33M |
| Intangible Assets | $19M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $3M |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $84M |
| TOTAL ASSETS | $221M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $38M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $62M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $948.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $79M |
| Common Stock | $9M |
| Additional Paid-In Capital | $54M |
| Retained Earnings | $46M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$710.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $142M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $142M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $221M |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | -$80M |