| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $7M | $4M | 10.2% | 110.4% |
| Op. Income | -$101M | -$94M | -$91M | -7.7% | -10.8% |
| Gross Margin | 91.4% | 17.0% | -42.5% | 74.4pp | 134.0pp |
| Net Margin | -1234.3% | -1248.6% | -2325.0% | 14.3pp | 1090.7pp |
| EPS (Diluted) | $-1.64 | $-1.51 | $-1.32 | -8.6% | -24.2% |
| Free Cash Flow | -$62M | -$67M | -$71M | 7.1% | 13.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $633.0K |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $82M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $108M |
| Cost & Expenses | $108M |
| OPERATING INCOME | -$101M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$91M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$91M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$91M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$91M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$101M |
| EBITDA | -$99M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$91M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $22M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$62M |
| Capital Expenditure | -$369.0K |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | -$95M |
| Sales/Maturities of Investments | $151M |
| Other Investing Activities | -$18M |
| NET CASH FROM INVESTING | $39M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$62M |
| Net Change in Cash | -$20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $64M |
| Short-Term Investments | $583M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $17M |
| Other Current Assets | $38M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $704M |
| PP&E (Net) | $74M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $225M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $303M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $58M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $62M |
| TOTAL LIABILITIES | $120M |
| Common Stock | $72.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | -$727M |
| Treasury Stock | -$802M |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $887M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $887M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $75M |
| Net Debt | $11M |