| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $6M | $6M | 19.7% | 20.2% |
| Op. Income | -$94M | -$91M | -$98M | -3.4% | 4.0% |
| Gross Margin | 17.0% | 11.7% | 6.7% | 5.3pp | 10.3pp |
| Net Margin | -1248.6% | -1444.4% | -1644.7% | 195.8pp | 396.1pp |
| EPS (Diluted) | $-1.51 | $-1.29 | $-1.68 | -17.1% | 10.1% |
| Free Cash Flow | -$67M | -$96M | -$76M | 30.2% | 12.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $67M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $95M |
| Cost & Expenses | $100M |
| OPERATING INCOME | -$94M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$84M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$84M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$84M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$84M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$84M |
| EBITDA | -$79M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$84M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$67M |
| Capital Expenditure | $3.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$104M |
| Sales/Maturities of Investments | $151M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $47M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $237.0K |
| FREE CASH FLOW | -$67M |
| Net Change in Cash | -$19M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $85M |
| Short-Term Investments | $618M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $16M |
| Other Current Assets | $37M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $757M |
| PP&E (Net) | $80M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $244M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $328M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $55M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $66M |
| TOTAL LIABILITIES | $121M |
| Common Stock | $72.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | -$635M |
| Treasury Stock | -$802M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $964M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $964M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $79M |
| Net Debt | -$6M |