| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $4M | $8M | 25.4% | -27.0% |
| Op. Income | -$20M | -$36M | -$18M | 45.7% | -8.4% |
| Gross Margin | -366.0% | -385.6% | -135.0% | 19.6pp | -231.0pp |
| Net Margin | -468.5% | -917.1% | -204.3% | 448.6pp | -264.2pp |
| EPS (Diluted) | $-5.98 | $-9.35 | $-3.67 | 36.0% | -62.9% |
| Free Cash Flow | -$20M | -$29M | -$20M | 29.1% | -0.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | -$20M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | -$6M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | -$20M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$26M |
| Income Tax Expense | -$11M |
| Net Income from Continuing Ops | -$26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$26M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$20M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$26M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $14.7K |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$16M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | $15M |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | -$72.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $90.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$20M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $88.2K |
| Other Current Assets | $838.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $91M |
| PP&E (Net) | $26M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $66M |
| TOTAL ASSETS | $157M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $146.1K |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $131M |
| Deferred Revenue NC | $12M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $155M |
| TOTAL LIABILITIES | $196M |
| Common Stock | $877.9K |
| Additional Paid-In Capital | $867M |
| Retained Earnings | -$905M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$39M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$39M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $157M |
| Total Debt | $131M |
| Net Debt | $54M |