| Metric | FY 2016 | Prior Q | FY 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $23M | — | $25M | — | -9.0% |
| Op. Income | -$107M | — | -$81M | — | -33.2% |
| Gross Margin | -320.7% | — | -183.9% | — | -136.9pp |
| Net Margin | -562.6% | — | -354.1% | — | -208.5pp |
| EPS (Diluted) | $-29.17 | — | $-22.47 | — | -29.8% |
| Free Cash Flow | -$92M | — | -$51M | — | -82.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $23M |
| Cost of Revenue | $95M |
| GROSS PROFIT | -$72M |
| R&D Expenses | $95M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | -$20M |
| Operating Expenses | $33M |
| Cost & Expenses | $128M |
| OPERATING INCOME | -$107M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$20M |
| INCOME BEFORE TAX | -$127M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$127M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$127M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$127M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$110M |
| EBITDA | -$105M |
| EPS | -$29 |
| EPS Diluted | -$29 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$127M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $14.7K |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$80M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$55M |
| Sales/Maturities of Investments | $85M |
| Other Investing Activities | $30M |
| NET CASH FROM INVESTING | $18M |
| Net Debt Issuance | -$144.7K |
| Common Stock Repurchased | -$667.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$92M |
| Net Change in Cash | -$65M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $88.2K |
| Other Current Assets | $838.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $91M |
| PP&E (Net) | $26M |
| Goodwill | $22M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $66M |
| TOTAL ASSETS | $157M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $146.1K |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $131M |
| Deferred Revenue NC | $12M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $155M |
| TOTAL LIABILITIES | $196M |
| Common Stock | $877.9K |
| Additional Paid-In Capital | $867M |
| Retained Earnings | -$905M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$39M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$39M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $157M |
| Total Debt | $131M |
| Net Debt | $54M |