| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $287M | $281M | $260M | 2.2% | 10.4% |
| Op. Income | $26M | $24M | $22M | 10.7% | 21.6% |
| Gross Margin | 32.5% | 31.4% | 31.7% | 1.1pp | 0.8pp |
| Net Margin | 6.3% | 5.6% | 5.7% | 0.7pp | 0.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.10 | $0.97 | $0.91 | 13.4% | 20.9% |
| Free Cash Flow | $18M | $37M | $41M | -52.5% | -56.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $287M |
| Cost of Revenue | $194M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $64M |
| SG&A Expenses | $64M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $261M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $474.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $287M |
| Cost of Revenue | $194M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $64M |
| SG&A Expenses | $64M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $261M |
| OPERATING INCOME | $26M |
| Interest Income | $474.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $133.0K |
| Other Non-Cash Items | $482.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $5M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $19.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $4M |
| Net Debt Issuance | -$101M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $74M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $97M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $173M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $110M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $295M |
| PP&E (Net) | $68M |
| Goodwill | $664M |
| Intangible Assets | $88M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $822M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $20M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $13M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $148M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $47M |
| TOTAL LIABILITIES | $195M |
| Common Stock | $18.0K |
| Additional Paid-In Capital | $585M |
| Retained Earnings | $337M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $922M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $922M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $50M |
| Net Debt | -$124M |