| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $281M | $276M | $252M | 1.6% | 11.6% |
| Op. Income | $24M | $28M | $19M | -15.5% | 27.1% |
| Gross Margin | 31.4% | 33.4% | 31.2% | -2.0pp | 0.2pp |
| Net Margin | 5.6% | 7.1% | 5.0% | -1.4pp | 0.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.97 | $1.20 | $0.78 | -19.2% | 24.4% |
| Free Cash Flow | $37M | $25M | $18M | 50.9% | 107.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $281M |
| Cost of Revenue | $193M |
| GROSS PROFIT | $88M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $61M |
| SG&A Expenses | $61M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $65M |
| Cost & Expenses | $257M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $423.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $281M |
| Cost of Revenue | $193M |
| GROSS PROFIT | $88M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $61M |
| SG&A Expenses | $61M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $65M |
| Cost & Expenses | $257M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $423.0K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $131.0K |
| Other Non-Cash Items | $439.0K |
| Change in Working Capital | $16M |
| OPERATING CASH FLOW | $39M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$400.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$25M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$25M |
| FREE CASH FLOW | $37M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $77M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $105M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $192M |
| PP&E (Net) | $69M |
| Goodwill | $663M |
| Intangible Assets | $90M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $822M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $22M |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $429.0K |
| Other Current Liabilities | $32M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $142M |
| Long-Term Debt | $99M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $147M |
| TOTAL LIABILITIES | $289M |
| Common Stock | $16.0K |
| Additional Paid-In Capital | $406M |
| Retained Earnings | $319M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $725M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $725M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $150M |
| Net Debt | $73M |