| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $17M | $19M | -90.9% | -91.9% |
| Op. Income | -$13M | $2M | -$3M | -873.8% | -357.3% |
| Gross Margin | -150.3% | 46.8% | 25.2% | -197.1pp | -175.5pp |
| Net Margin | 5673.6% | 113.0% | 197.0% | 5560.7pp | 5476.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.86 | $0.23 | $0.32 | 273.9% | 168.8% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$2M | $13M | -70.6% | -125.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | -$2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $76.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $102M |
| INCOME BEFORE TAX | $90M |
| Income Tax Expense | $11.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $90M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $90M |
| Net Income Deductions | -$7M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $80M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $92M |
| EBITDA | $95M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $90M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $300.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$105M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$30M |
| Sales/Maturities of Investments | $31M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $35M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $108.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $35M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $218M |
| Short-Term Investments | $425M |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $761.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $669M |
| PP&E (Net) | $671.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $40M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $40M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $80M |
| TOTAL ASSETS | $750M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $183M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $204M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $309M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $310M |
| TOTAL LIABILITIES | $514M |
| Common Stock | $50.0K |
| Additional Paid-In Capital | $649M |
| Retained Earnings | -$382M |
| Treasury Stock | -$43M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | -$14M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $224M |
| Minority Interest | $12M |
| TOTAL EQUITY | $236M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $750M |
| Total Debt | $184M |
| Net Debt | -$34M |