| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $63M | $2M | $4M | 3898.9% | 1343.3% |
| Op. Income | $31M | -$13M | -$6M | 346.0% | 587.6% |
| Gross Margin | 72.2% | -150.3% | -0.7% | 222.5pp | 73.0pp |
| Net Margin | 323.6% | 5673.6% | 1830.7% | -5350.1pp | -1507.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.45 | $0.86 | $1.33 | -47.7% | -66.2% |
| Free Cash Flow | $13M | -$3M | -$25M | 494.3% | 151.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $200.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $366.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $197M |
| INCOME BEFORE TAX | $229M |
| Income Tax Expense | $24M |
| Net Income from Continuing Ops | $205M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $205M |
| Net Income Deductions | $29M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $177M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $63M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $200.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $32M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $366.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $197M |
| INCOME BEFORE TAX | $229M |
| Income Tax Expense | $24M |
| Net Income from Continuing Ops | $205M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $205M |
| Net Income Deductions | $29M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $177M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $31M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $205M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $774.0K |
| Deferred Income Tax | $16M |
| Other Non-Cash Items | -$217M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | $21M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | -$33M |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $91M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $39M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | $55M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $309M |
| Short-Term Investments | $399M |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $731M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $49M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $68M |
| TOTAL ASSETS | $799M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $181M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $200M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $581.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $19M |
| Other Non-Current Liabilities | $147M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $168M |
| TOTAL LIABILITIES | $368M |
| Common Stock | $49.0K |
| Additional Paid-In Capital | $648M |
| Retained Earnings | -$182M |
| Treasury Stock | -$47M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $419M |
| Minority Interest | $11M |
| TOTAL EQUITY | $430M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $799M |
| Total Debt | $184M |
| Net Debt | -$125M |