| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | $63M | $6M | -78.6% | 132.8% |
| Op. Income | -$9M | $31M | -$6M | -127.2% | -49.9% |
| Gross Margin | 35.2% | 72.2% | 8.4% | -37.0pp | 26.7pp |
| Net Margin | -542.4% | 323.6% | -2834.1% | -866.0pp | 2291.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.80 | $0.45 | $-3.39 | -277.8% | 76.4% |
| Free Cash Flow | -$3M | $13M | -$17M | -124.8% | 81.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $190.0K |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$80M |
| INCOME BEFORE TAX | -$88M |
| Income Tax Expense | -$15M |
| Net Income from Continuing Ops | -$73M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$73M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$75M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$86M |
| EBITDA | -$82M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$73M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$15M |
| Other Non-Cash Items | $78M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$34.0K |
| Acquisitions (Net) | -$103M |
| Purchases of Investments | -$93M |
| Sales/Maturities of Investments | $103M |
| Other Investing Activities | $103M |
| NET CASH FROM INVESTING | $10M |
| Net Debt Issuance | -$15M |
| Common Stock Repurchased | -$11M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$27M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $289M |
| Short-Term Investments | $283M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $597M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $46M |
| Long-Term Investments | -$4M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $65M |
| TOTAL ASSETS | $661M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $169M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $194M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $660.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $115M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $122M |
| TOTAL LIABILITIES | $316M |
| Common Stock | $47.0K |
| Additional Paid-In Capital | $648M |
| Retained Earnings | -$255M |
| Treasury Stock | -$58M |
| Accum. Other Comp. Income | -$16M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $334M |
| Minority Interest | $11M |
| TOTAL EQUITY | $345M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $661M |
| Total Debt | $172M |
| Net Debt | -$117M |