| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$67M | — | -$33M | — | -105.9% |
| EPS (Diluted) | $-2.74 | — | $-1.42 | — | -93.0% |
| Free Cash Flow | -$44M | — | -$32M | — | -36.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $536.0K |
| GROSS PROFIT | -$536.0K |
| R&D Expenses | $45M |
| Selling & Marketing | $134.0K |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $67M |
| OPERATING INCOME | -$67M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$60M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$60M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$60M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$60M |
| D&A | $536.0K |
| EBIT | -$60M |
| EBITDA | -$60M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$60M |
| Depreciation & Amortization | $536.0K |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$43M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$57M |
| Sales/Maturities of Investments | $109M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $51M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$44M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $36M |
| Short-Term Investments | $91M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $130M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $665.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $138M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $23.0K |
| Additional Paid-In Capital | $238M |
| Retained Earnings | -$116M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$83.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $121M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $121M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $138M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$31M |