| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19.1K | $17.1K | $18.2K | 11.7% | 4.6% |
| Op. Income | -$1M | -$1M | -$2M | 17.4% | 28.8% |
| Gross Margin | -2.6% | -13.1% | 6.6% | 10.5pp | -9.1pp |
| Net Margin | -5234.8% | -8578.7% | -8961.9% | 3343.9pp | 3727.1pp |
| EPS (Diluted) | $-16938.00 | $-25574.00 | $-30216.00 | 33.8% | 43.9% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$1M | -$1M | -17.0% | -3.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19.1K |
| Cost of Revenue | $19.6K |
| GROSS PROFIT | -$493 |
| R&D Expenses | $198.3K |
| Selling & Marketing | $192.9K |
| General & Administrative | $770.5K |
| SG&A Expenses | $963.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $166.3K |
| Other Income/Expenses | $164.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$998.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$998.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$998.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$998.0K |
| D&A | $41.1K |
| EBIT | -$831.7K |
| EBITDA | -$790.6K |
| EPS | -$16.9K |
| EPS Diluted | -$16.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$998.0K |
| Depreciation & Amortization | $41.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$258.3K |
| Change in Working Capital | $35.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$2 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13.0K |
| Net Debt Issuance | $750.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $750.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$443.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $161.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $21.2K |
| Inventory | $10.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $364.9K |
| PP&E (Net) | $2.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $686.2K |
| Short-Term Debt | $727.5K |
| Deferred Revenue | $379.1K |
| Other Current Liabilities | $199.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $82 |
| Additional Paid-In Capital | $42M |
| Retained Earnings | -$43M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$828.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$828.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $727.5K |
| Net Debt | $566.1K |