| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17.1K | $25.5K | — | -33.0% | — |
| Op. Income | -$1M | -$1M | — | -19.0% | — |
| Gross Margin | -13.1% | 31.5% | — | -44.5pp | — |
| Net Margin | -8578.7% | -4646.5% | — | -3932.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-25574.00 | $-21574.00 | — | -18.5% | — |
| Free Cash Flow | -$1M | -$1M | — | 1.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17.1K |
| Cost of Revenue | $19.3K |
| GROSS PROFIT | -$2.2K |
| R&D Expenses | $250.0K |
| Selling & Marketing | $207.8K |
| General & Administrative | $946.2K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $47.1K |
| Other Income/Expenses | -$58.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $40.4K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$25.6K |
| EPS Diluted | -$25.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $40.4K |
| Stock-Based Compensation | $136.6K |
| Deferred Income Tax | $11.8K |
| Other Non-Cash Items | $42.9K |
| Change in Working Capital | $285.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$947.5K |
| Capital Expenditure | -$60.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$60.9K |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$85.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $156.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $604.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10.4K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $183.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $798.1K |
| PP&E (Net) | $2.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$1 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $2M |
| Account Payables | $607.6K |
| Short-Term Debt | $118.8K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1 |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $82 |
| Additional Paid-In Capital | $42M |
| Retained Earnings | -$42M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $10.2K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $10.2K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2M |
| Total Debt | $118.8K |
| Net Debt | -$485.7K |