| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $292M | $274M | $229M | 6.7% | 27.6% |
| Op. Income | $72M | $64M | $53M | 12.5% | 34.7% |
| Gross Margin | 44.4% | 43.7% | 45.1% | 0.7pp | -0.7pp |
| Net Margin | 22.6% | 22.5% | 17.6% | 0.1pp | 5.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.99 | $1.86 | $1.21 | 7.0% | 64.5% |
| Free Cash Flow | $19M | $30M | $60M | -37.1% | -69.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $292M |
| Cost of Revenue | $163M |
| GROSS PROFIT | $130M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $221M |
| OPERATING INCOME | $72M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $74M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $66M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $66M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $66M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $75M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $292M |
| Cost of Revenue | $163M |
| GROSS PROFIT | $130M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $221M |
| OPERATING INCOME | $72M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $74M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $66M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $66M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $66M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $75M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $66M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$46M |
| OPERATING CASH FLOW | $24M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $5M |
| Purchases of Investments | -$83M |
| Sales/Maturities of Investments | $87M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$941.0K |
| Net Debt Issuance | -$317.0K |
| Common Stock Repurchased | -$12M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$349.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $142M |
| Short-Term Investments | $319M |
| Net Receivables | $192M |
| Inventory | $312M |
| Other Current Assets | $49M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $95M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $44M |
| Other Non-Current Assets | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $187M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $60M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $148M |
| Other Current Liabilities | $51M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $261M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $54M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $140M |
| TOTAL LIABILITIES | $401M |
| Common Stock | $33.0K |
| Additional Paid-In Capital | $544M |
| Retained Earnings | $262M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $801M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $801M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | -$97M |