| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $274M | $254M | $221M | 7.9% | 23.9% |
| Op. Income | $64M | $51M | $54M | 24.0% | 17.7% |
| Gross Margin | 43.7% | 40.9% | 44.8% | 2.7pp | -1.2pp |
| Net Margin | 22.5% | 18.8% | 20.0% | 3.7pp | 2.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.86 | $1.43 | $1.32 | 30.1% | 40.9% |
| Free Cash Flow | $30M | $32M | $2M | -7.9% | 1760.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $274M |
| Cost of Revenue | $154M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $210M |
| OPERATING INCOME | $64M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $908.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $65M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $62M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $62M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $64M |
| EBITDA | $67M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $274M |
| Cost of Revenue | $154M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $210M |
| OPERATING INCOME | $64M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $908.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $65M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $62M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $62M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $64M |
| EBITDA | $67M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $62M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$36M |
| OPERATING CASH FLOW | $33M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | -$127M |
| Sales/Maturities of Investments | $90M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$40M |
| Net Debt Issuance | -$309.0K |
| Common Stock Repurchased | -$13M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$23M |
| FREE CASH FLOW | $30M |
| Net Change in Cash | -$32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $133M |
| Short-Term Investments | $320M |
| Net Receivables | $159M |
| Inventory | $300M |
| Other Current Assets | $38M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $950M |
| PP&E (Net) | $92M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $39M |
| Other Non-Current Assets | $40M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $172M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $61M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $139M |
| Other Current Liabilities | $41M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $248M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $44M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $41M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $129M |
| TOTAL LIABILITIES | $378M |
| Common Stock | $33.0K |
| Additional Paid-In Capital | $540M |
| Retained Earnings | $207M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $744M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $744M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | -$87M |