| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $19M | $0 | -100.0% | — |
| Op. Income | -$26M | -$5M | -$22M | -466.7% | -14.2% |
| EPS (Diluted) | $-0.23 | $-0.07 | $-0.27 | -219.1% | 14.3% |
| Free Cash Flow | $986.4K | -$21M | -$22M | 104.7% | 104.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $19M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$86.5K |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | -$26M |
| Interest Income | $800.6K |
| Interest Expense | $45.8K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$23M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $707.6K |
| EBIT | -$23M |
| EBITDA | -$22M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $707.6K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$316.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$30M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$30M |
| Net Debt Issuance | -$212.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$665.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$875.7K |
| FREE CASH FLOW | $986.4K |
| Net Change in Cash | -$27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $73M |
| Short-Term Investments | $61M |
| Net Receivables | $339.8K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $140M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $64M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $528.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $73M |
| TOTAL ASSETS | $213M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $94.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $29M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $605M |
| Retained Earnings | -$423M |
| Treasury Stock | -$133.6K |
| Accum. Other Comp. Income | -$44.5K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $184M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $184M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $213M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$68M |