| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | — | $19M | — | 84.5% |
| Op. Income | -$67M | — | -$68M | — | 2.3% |
| Gross Margin | -129.1% | — | -268.9% | — | 139.8pp |
| Net Margin | -186.4% | — | -366.4% | — | 180.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.65 | — | $-0.81 | — | 20.3% |
| Free Cash Flow | $83M | — | -$78M | — | 206.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $80M |
| GROSS PROFIT | -$45M |
| R&D Expenses | $80M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | -$72M |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $101M |
| OPERATING INCOME | -$67M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $169.3K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$65M |
| Income Tax Expense | $3.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$65M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$65M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$65M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$65M |
| EBITDA | -$62M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$65M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $137M |
| OPERATING CASH FLOW | $84M |
| Capital Expenditure | -$733.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$133M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$134M |
| Net Debt Issuance | -$869.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$697.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $83M |
| Net Change in Cash | -$54M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $46M |
| Short-Term Investments | $164M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $219M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $64M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $528.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $75M |
| TOTAL ASSETS | $294M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $108M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $128M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $151M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $609M |
| Retained Earnings | -$469M |
| Treasury Stock | -$277.5K |
| Accum. Other Comp. Income | -$6.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $143M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $143M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $294M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$39M |