| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$108M | -$94M | -$53M | -15.2% | -102.8% |
| EPS (Diluted) | $-0.39 | $-0.38 | $-0.18 | -2.6% | -116.7% |
| Free Cash Flow | -$71M | -$52M | -$49M | -34.8% | -42.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $59M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $108M |
| Cost & Expenses | $108M |
| OPERATING INCOME | -$108M |
| Interest Income | $700.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $13M |
| INCOME BEFORE TAX | -$95M |
| Income Tax Expense | $0 |
| NET INCOME | -$95M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$103M |
| EBITDA | -$102M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$95M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $27M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$67M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $200.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $30M |
| NET CASH FROM INVESTING | $27M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$300.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$3M |
| FREE CASH FLOW | -$71M |
| Net Change in Cash | -$43M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $69M |
| Short-Term Investments | $462M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $546M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $400.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $574M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $53M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $27M |
| TOTAL LIABILITIES | $81M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$691M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$800.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $493M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $493M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $574M |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | -$47M |