| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$445M | — | -$337M | — | -32.1% |
| EPS (Diluted) | $-1.69 | — | $-1.32 | — | -28.0% |
| Free Cash Flow | -$316M | — | -$207M | — | -52.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | -$6M |
| R&D Expenses | $271M |
| Selling & Marketing | -$500.0K |
| General & Administrative | $168M |
| SG&A Expenses | $168M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $439M |
| Cost & Expenses | $445M |
| OPERATING INCOME | -$445M |
| Interest Income | $16M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | -$457M |
| Income Tax Expense | $500.0K |
| NET INCOME | -$458M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$457M |
| EBITDA | -$452M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$458M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $45M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $121M |
| Change in Working Capital | $13M |
| OPERATING CASH FLOW | -$272M |
| Capital Expenditure | -$44M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $465M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $421M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | $250M |
| FREE CASH FLOW | -$316M |
| Net Change in Cash | $399M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $465M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $480M |
| PP&E (Net) | $67M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $400.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $74M |
| TOTAL ASSETS | $554M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $59M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $114M |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $53M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $73M |
| TOTAL LIABILITIES | $187M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $367M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $367M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $554M |
| Total Debt | $23M |
| Net Debt | -$441M |