| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $235.0K | -$195.0K | $603.0K | 220.5% | -61.0% |
| Op. Income | -$18M | -$257M | -$20M | 92.9% | 8.4% |
| Gross Margin | -5803.0% | 8897.9% | -2079.8% | -14700.9pp | -3723.2pp |
| Net Margin | -7926.4% | 112151.3% | -2632.5% | -120077.7pp | -5293.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.34 | $-4.03 | $-0.31 | 91.6% | -9.7% |
| Free Cash Flow | -$21M | -$17M | -$12M | -20.3% | -77.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $235.0K |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | -$14M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$18M |
| Interest Income | $368.0K |
| Interest Expense | $42.0K |
| Other Income/Expenses | -$328.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$19M |
| D&A | $334.0K |
| EBIT | -$19M |
| EBITDA | -$18M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19M |
| Depreciation & Amortization | $334.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$403.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$18M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $27M |
| NET CASH FROM INVESTING | $23M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $354.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $354.0K |
| FREE CASH FLOW | -$21M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $81M |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $120M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $24M |
| Intangible Assets | $99M |
| Long-Term Investments | $13M |
| Tax Assets | -$13M |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $148M |
| TOTAL ASSETS | $268M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $41M |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $68M |
| TOTAL LIABILITIES | $79M |
| Common Stock | $871M |
| Additional Paid-In Capital | $38M |
| Retained Earnings | -$670M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$50M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $189M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $189M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $268M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | -$18M |