| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $235.0K | $309.0K | 342.1% | 236.2% |
| Op. Income | -$19M | -$18M | -$195M | -6.5% | 90.0% |
| Gross Margin | -1386.5% | -5803.0% | -4823.9% | 4416.5pp | 3437.4pp |
| Net Margin | -1757.0% | -7926.4% | -42071.2% | 6169.4pp | 40314.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.33 | $-0.34 | $-2.47 | 2.9% | 86.6% |
| Free Cash Flow | -$8M | -$21M | -$18M | 60.9% | 53.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | -$14M |
| R&D Expenses | $15M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $110.0K |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | -$19M |
| Interest Income | $390.0K |
| Interest Expense | $68.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$18M |
| Income Tax Expense | $178.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$18M |
| D&A | $480.0K |
| EBIT | -$18M |
| EBITDA | -$18M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$18M |
| Depreciation & Amortization | $480.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$824.0K |
| Other Non-Cash Items | -$110.0K |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $4.0K |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $24M |
| Short-Term Investments | $79M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $106M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $24M |
| Intangible Assets | $99M |
| Long-Term Investments | $13M |
| Tax Assets | -$13M |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $149M |
| TOTAL ASSETS | $255M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $41M |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $67M |
| TOTAL LIABILITIES | $79M |
| Common Stock | $874M |
| Additional Paid-In Capital | $40M |
| Retained Earnings | -$688M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$50M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $176M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $176M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $255M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | -$12M |