| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $210M | $177M | $194M | 18.5% | 8.1% |
| Op. Income | -$393.0K | -$20M | -$10M | 98.0% | 96.3% |
| Gross Margin | 34.2% | 29.3% | 31.7% | 4.9pp | 2.4pp |
| Net Margin | -0.4% | -9.5% | -4.4% | 9.1pp | 4.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.86 | $-0.44 | 94.9% | 90.0% |
| Free Cash Flow | -$565.0K | -$21M | -$18M | 97.3% | 96.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $210M |
| Cost of Revenue | $138M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $72M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $72M |
| Cost & Expenses | $211M |
| OPERATING INCOME | -$393.0K |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $949.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $556.0K |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$847.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$847.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$847.0K |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$393.0K |
| EBITDA | $5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$847.0K |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $902.0K |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | -$22M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$20M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$20M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$20M |
| FREE CASH FLOW | -$565.0K |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $66M |
| Short-Term Investments | $61M |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $159M |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $327M |
| PP&E (Net) | $291M |
| Goodwill | $15M |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $343M |
| TOTAL ASSETS | $670M |
| Account Payables | $75M |
| Short-Term Debt | $63M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $181M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $169M |
| TOTAL LIABILITIES | $350M |
| Common Stock | $200M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $139M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$19M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $320M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $320M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $670M |
| Total Debt | $224M |
| Net Debt | $159M |