| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $875M | — | $958M | — | -8.6% |
| Op. Income | -$65M | — | $31M | — | -308.3% |
| Gross Margin | 32.1% | — | 33.9% | — | -1.8pp |
| Net Margin | -7.2% | — | 2.2% | — | -9.3pp |
| EPS (Diluted) | $-3.25 | — | $1.08 | — | -400.9% |
| Free Cash Flow | -$6M | — | -$26M | — | 78.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $875M |
| Cost of Revenue | $595M |
| GROSS PROFIT | $281M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $270M |
| SG&A Expenses | $282M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $347M |
| Cost & Expenses | $940M |
| OPERATING INCOME | -$65M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$62M |
| Income Tax Expense | $732.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$63M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$63M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$63M |
| D&A | $23M |
| EBIT | -$62M |
| EBITDA | -$39M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$63M |
| Depreciation & Amortization | $23M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $112M |
| Change in Working Capital | -$64M |
| OPERATING CASH FLOW | $15M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$38M |
| Sales/Maturities of Investments | $50M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $704.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $704.0K |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $89M |
| Short-Term Investments | $83M |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $129M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $327M |
| PP&E (Net) | $287M |
| Goodwill | $15M |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $76M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $393M |
| TOTAL ASSETS | $664M |
| Account Payables | $39M |
| Short-Term Debt | $61M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $144M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $167M |
| TOTAL LIABILITIES | $311M |
| Common Stock | $196M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $176M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$19M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $353M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $353M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $664M |
| Total Debt | $221M |
| Net Debt | $132M |