| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $812M | — | $724M | — | 12.0% |
| Op. Income | $72M | — | $73M | — | -1.7% |
| Gross Margin | 35.4% | — | 36.1% | — | -0.8pp |
| Net Margin | 5.3% | — | 6.3% | — | -1.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.47 | — | $1.52 | — | -3.3% |
| Free Cash Flow | $54M | — | $31M | — | 75.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $812M |
| Cost of Revenue | $524M |
| GROSS PROFIT | $287M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $206M |
| SG&A Expenses | $216M |
| Other Expenses | -$557.0K |
| Operating Expenses | $216M |
| Cost & Expenses | $740M |
| OPERATING INCOME | $72M |
| Interest Income | $637.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $80.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $72M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $101M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $812M |
| Cost of Revenue | $524M |
| GROSS PROFIT | $287M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $9M |
| General & Administrative | $206M |
| SG&A Expenses | $216M |
| Other Expenses | -$557.0K |
| Operating Expenses | $216M |
| Cost & Expenses | $740M |
| OPERATING INCOME | $72M |
| Interest Income | $637.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $80.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $72M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $101M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $43M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$610.0K |
| Other Non-Cash Items | -$246.0K |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $90M |
| Capital Expenditure | -$36M |
| Acquisitions (Net) | $37M |
| Purchases of Investments | -$126M |
| Sales/Maturities of Investments | $88M |
| Other Investing Activities | -$37M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$74M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$20M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | $54M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $134M |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $94M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $280M |
| PP&E (Net) | $136M |
| Goodwill | $56M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | -$7M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $214M |
| TOTAL ASSETS | $494M |
| Account Payables | $32M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $16M |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $81M |
| Long-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $53M |
| TOTAL LIABILITIES | $134M |
| Common Stock | $129M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $242M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $360M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $360M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $494M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$16M |