| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $669M | — | $556M | — | 20.4% |
| Op. Income | $69M | — | $60M | — | 13.8% |
| Gross Margin | 36.0% | — | 36.3% | — | -0.2pp |
| Net Margin | 6.3% | — | 6.7% | — | -0.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.35 | — | $1.20 | — | 12.5% |
| Free Cash Flow | $25M | — | $43M | — | -40.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $669M |
| Cost of Revenue | $428M |
| GROSS PROFIT | $241M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $167M |
| SG&A Expenses | $173M |
| Other Expenses | $327.0K |
| Operating Expenses | $173M |
| Cost & Expenses | $601M |
| OPERATING INCOME | $69M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $70M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $42M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $42M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $69M |
| EBITDA | $91M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $669M |
| Cost of Revenue | $428M |
| GROSS PROFIT | $241M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $167M |
| SG&A Expenses | $173M |
| Other Expenses | $327.0K |
| Operating Expenses | $173M |
| Cost & Expenses | $601M |
| OPERATING INCOME | $69M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $70M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $42M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $42M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $69M |
| EBITDA | $91M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $42M |
| Depreciation & Amortization | $23M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$308.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $66M |
| Capital Expenditure | -$41M |
| Acquisitions (Net) | -$71M |
| Purchases of Investments | -$121M |
| Sales/Maturities of Investments | $192M |
| Other Investing Activities | -$9.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$41M |
| Net Debt Issuance | -$258.0K |
| Common Stock Repurchased | -$25M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$23M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $18M |
| Short-Term Investments | $86M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $78M |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $203M |
| PP&E (Net) | $115M |
| Goodwill | $65M |
| Intangible Assets | $20M |
| Long-Term Investments | -$4M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $206M |
| TOTAL ASSETS | $409M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $57M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $48M |
| TOTAL LIABILITIES | $106M |
| Common Stock | $108M |
| Additional Paid-In Capital | $108M |
| Retained Earnings | $189M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | -$108M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $303M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $303M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $409M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$12M |