| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $479M | — | $408M | — | 17.5% |
| Op. Income | $37M | — | $13M | — | 193.4% |
| Gross Margin | 35.6% | — | 33.1% | — | 2.5pp |
| Net Margin | 5.1% | — | 2.2% | — | 2.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.79 | — | $0.30 | — | 163.3% |
| Free Cash Flow | $19M | — | $29M | — | -32.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $479M |
| Cost of Revenue | $308M |
| GROSS PROFIT | $170M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $133M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $133M |
| Cost & Expenses | $441M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $479M |
| Cost of Revenue | $308M |
| GROSS PROFIT | $170M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $133M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $133M |
| Cost & Expenses | $441M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $24M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $537.0K |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $49M |
| Capital Expenditure | -$29M |
| Acquisitions (Net) | $29M |
| Purchases of Investments | -$180M |
| Sales/Maturities of Investments | $165M |
| Other Investing Activities | -$29M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$44M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $117M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $56M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $201M |
| PP&E (Net) | $78M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $899.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $101M |
| TOTAL ASSETS | $302M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $45M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $6M |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $29M |
| TOTAL LIABILITIES | $75M |
| Common Stock | $91M |
| Additional Paid-In Capital | $91M |
| Retained Earnings | $135M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$17.0K |
| Other Equity | -$91M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $227M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $227M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $302M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$11M |