| Metric | Q4 2017 | Q3 2017 | Q4 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $633M | $459M | $466M | 37.8% | 35.7% |
| Op. Income | $179M | $138M | $142M | 29.7% | 26.2% |
| Gross Margin | 31.2% | 36.2% | 36.4% | -5.0pp | -5.1pp |
| Net Margin | 28.2% | 22.8% | 23.2% | 5.4pp | 5.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.25 | $0.15 | $0.15 | 71.0% | 64.4% |
| Free Cash Flow | -$175M | $150M | -$128M | -217.2% | -36.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $633M |
| Cost of Revenue | $435M |
| GROSS PROFIT | $198M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | -$14M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $454M |
| OPERATING INCOME | $179M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $358.1K |
| Other Income/Expenses | $718.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $180M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $178M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $179M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $179M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $180M |
| EBITDA | $180M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $633M |
| Cost of Revenue | $435M |
| GROSS PROFIT | $198M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | -$14M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $454M |
| OPERATING INCOME | $179M |
| Interest Income | $8M |
| Interest Expense | $358.1K |
| Other Income/Expenses | $718.8K |
| INCOME BEFORE TAX | $180M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $178M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $179M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $179M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $180M |
| EBITDA | $180M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $179M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $22M |
| Change in Working Capital | -$38M |
| OPERATING CASH FLOW | $200M |
| Capital Expenditure | -$376M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$105M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$105M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$125M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$29M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$29M |
| FREE CASH FLOW | -$175M |
| Net Change in Cash | $49M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $792M |
| Short-Term Investments | $763M |
| Net Receivables | $42M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $155M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.8B |
| PP&E (Net) | $945M |
| Goodwill | $619M |
| Intangible Assets | $243M |
| Long-Term Investments | $89M |
| Tax Assets | $22M |
| Other Non-Current Assets | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.0B |
| TOTAL ASSETS | $3.8B |
| Account Payables | $130M |
| Short-Term Debt | $37M |
| Deferred Revenue | $38M |
| Other Current Liabilities | $122M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $606M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $23M |
| Other Non-Current Liabilities | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $35M |
| TOTAL LIABILITIES | $641M |
| Common Stock | $68.8K |
| Additional Paid-In Capital | $2.3B |
| Retained Earnings | $974M |
| Treasury Stock | -$134M |
| Accum. Other Comp. Income | -$43M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.1B |
| Minority Interest | $876.9K |
| TOTAL EQUITY | $3.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.8B |
| Total Debt | $37M |
| Net Debt | -$756M |