| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | $11M | — | 27.8% | — |
| Op. Income | -$387.0K | -$3M | — | 88.9% | — |
| Gross Margin | 38.9% | 38.7% | — | 0.2pp | — |
| Net Margin | -9.3% | -39.6% | — | 30.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $-7.43 | $-626.50 | — | 98.8% | — |
| Free Cash Flow | $3M | -$4M | — | 181.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $1 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | -$387.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $845.0K |
| Other Income/Expenses | -$876.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $8.0K |
| EBIT | -$387.0K |
| EBITDA | -$379.0K |
| EPS | -$8 |
| EPS Diluted | -$7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | -$13.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$698.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$698.0K |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $3M |