| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $12M | — | -34.9% | — |
| Op. Income | -$11M | -$2M | — | -492.3% | — |
| Gross Margin | 34.5% | 34.7% | — | -0.2pp | — |
| Net Margin | -156.2% | -34.3% | — | -121.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $-70.35 | $-23.72 | — | -196.6% | — |
| Free Cash Flow | -$5M | -$1M | — | -311.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $6M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $729.0K |
| Other Income/Expenses | -$863.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | -$5.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $4.0K |
| EBIT | -$11M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$71 |
| EPS Diluted | -$70 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $4.0K |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $70.0K |
| Change in Working Capital | -$494.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$264.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $14M |
| PP&E (Net) | $18.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $412.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $430.0K |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $36M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $179.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $38M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $146M |
| Retained Earnings | -$282M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $302.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$23M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$23M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $18M |
| Net Debt | $17M |