| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $593M | $553M | $455M | 7.2% | 30.3% |
| Op. Income | -$26M | -$4M | -$42M | -480.5% | 38.8% |
| Gross Margin | 77.9% | 78.5% | 77.4% | -0.5pp | 0.5pp |
| Net Margin | -2.5% | 3.5% | -6.7% | -6.0pp | 4.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $0.12 | $-0.21 | -181.8% | 53.2% |
| Free Cash Flow | $136M | $123M | $101M | 10.7% | 34.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $593M |
| Cost of Revenue | $131M |
| GROSS PROFIT | $462M |
| R&D Expenses | $139M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $349M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $488M |
| Cost & Expenses | $619M |
| OPERATING INCOME | -$26M |
| Interest Income | $27M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $21M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $24M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $24M |
| Stock-Based Compensation | $145M |
| Deferred Income Tax | $136.0K |
| Other Non-Cash Items | $47M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $204M |
| Capital Expenditure | -$67M |
| Acquisitions (Net) | -$13M |
| Purchases of Investments | -$287M |
| Sales/Maturities of Investments | $293M |
| Other Investing Activities | -$18M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$74M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$39.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $35M |
| FREE CASH FLOW | $136M |
| Net Change in Cash | $164M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.4B |
| Short-Term Investments | $987M |
| Net Receivables | $737M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $250M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.4B |
| PP&E (Net) | $473M |
| Goodwill | $417M |
| Intangible Assets | $64M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $355M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $4.7B |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue | $1.6B |
| Other Current Liabilities | $62M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.1B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $251M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $318M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.4B |
| Common Stock | $152.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.7B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | -$185M |