| Metric | FY 2025 | Prior Q | FY 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.7B | — | $2.2B | — | 23.3% |
| Op. Income | -$128M | — | -$124M | — | -3.7% |
| Gross Margin | 76.9% | — | 77.9% | — | -1.0pp |
| Net Margin | -1.6% | — | -2.7% | — | 1.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | — | $-0.39 | — | 30.8% |
| Free Cash Flow | $727M | — | $585M | — | 24.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.7B |
| Cost of Revenue | $618M |
| GROSS PROFIT | $2.1B |
| R&D Expenses | $672M |
| Selling & Marketing | $1.3B |
| General & Administrative | $252M |
| SG&A Expenses | $1.5B |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2.2B |
| Cost & Expenses | $2.8B |
| OPERATING INCOME | -$128M |
| Interest Income | $125M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $110M |
| INCOME BEFORE TAX | -$18M |
| Income Tax Expense | $23M |
| Net Income from Continuing Ops | -$41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$41M |
| D&A | $121M |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | $112M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$41M |
| Depreciation & Amortization | $121M |
| Stock-Based Compensation | $661M |
| Deferred Income Tax | -$14M |
| Other Non-Cash Items | $219M |
| Change in Working Capital | $27M |
| OPERATING CASH FLOW | $972M |
| Capital Expenditure | -$246M |
| Acquisitions (Net) | -$834.0K |
| Purchases of Investments | -$1.3B |
| Sales/Maturities of Investments | $1.1B |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$427M |
| Net Debt Issuance | $354M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$792.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $421M |
| FREE CASH FLOW | $727M |
| Net Change in Cash | $966M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2.4B |
| Short-Term Investments | $1.2B |
| Net Receivables | $992M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $330M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4.9B |
| PP&E (Net) | $633M |
| Goodwill | $418M |
| Intangible Assets | $47M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $427M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $6.4B |
| Account Payables | $47M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2.1B |
| Other Current Liabilities | $61M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.4B |
| Long-Term Debt | $1.7B |
| Deferred Revenue NC | $414M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.6B |
| Common Stock | $159.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.0B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.8B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.4B |
| Total Debt | $1.8B |
| Net Debt | -$592M |