| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$52M | -$54M | -$48M | 4.5% | -7.4% |
| EPS (Diluted) | $-0.81 | $-0.92 | $-1.11 | 12.0% | 27.0% |
| Free Cash Flow | -$37M | -$35M | -$39M | -7.5% | 4.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $41M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $52M |
| Cost & Expenses | $52M |
| OPERATING INCOME | -$52M |
| Interest Income | $493 |
| Interest Expense | $345.0K |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$55M |
| Income Tax Expense | -$360.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$55M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$55M |
| D&A | $359.0K |
| EBIT | -$52M |
| EBITDA | -$51M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$55M |
| Depreciation & Amortization | $359.0K |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$769.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$37M |
| Capital Expenditure | -$160.0K |
| Acquisitions (Net) | $11.7K |
| Purchases of Investments | -$126M |
| Sales/Maturities of Investments | $114M |
| Other Investing Activities | -$11.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $50M |
| FREE CASH FLOW | -$37M |
| Net Change in Cash | $518.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $43M |
| Short-Term Investments | $394M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $452M |
| PP&E (Net) | $50M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $24M |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $102M |
| TOTAL ASSETS | $553M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $43M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $57M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $15M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $63M |
| TOTAL LIABILITIES | $119M |
| Common Stock | $59.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$596M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $434M |
| Minority Interest | $221.0K |
| TOTAL EQUITY | $434M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $553M |
| Total Debt | $47M |
| Net Debt | $4M |