| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$51M | -$65M | -$63M | 21.1% | 18.0% |
| EPS (Diluted) | $-0.56 | $-1.24 | $-0.79 | 54.8% | 29.1% |
| Free Cash Flow | -$44M | -$35M | -$39M | -24.7% | -13.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $37M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $51M |
| OPERATING INCOME | -$51M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$40M |
| Income Tax Expense | -$27.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$40M |
| D&A | $321.0K |
| EBIT | -$51M |
| EBITDA | -$51M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$40M |
| Depreciation & Amortization | $321.0K |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$44M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$59M |
| Sales/Maturities of Investments | $107M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $48M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $92.0K |
| FREE CASH FLOW | -$44M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $41M |
| Short-Term Investments | $350M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $400M |
| PP&E (Net) | $38M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $50M |
| TOTAL ASSETS | $451M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $152.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $55M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $996.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $41M |
| TOTAL LIABILITIES | $96M |
| Common Stock | $71.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | -$1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $354M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $354M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $451M |
| Total Debt | $43M |
| Net Debt | $2M |