| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$65M | -$52M | -$58M | -25.5% | -12.2% |
| EPS (Diluted) | $-1.03 | $-0.81 | $-1.27 | -27.2% | 18.9% |
| Free Cash Flow | -$49M | -$37M | -$51M | -31.5% | 2.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $49M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $65M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | -$65M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$63M |
| Income Tax Expense | $108.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$63M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$63M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$63M |
| D&A | $360.0K |
| EBIT | -$65M |
| EBITDA | -$65M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$63M |
| Depreciation & Amortization | $360.0K |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | -$97.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$49M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$64M |
| Sales/Maturities of Investments | $106M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $42M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $373.0K |
| FREE CASH FLOW | -$49M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $36M |
| Short-Term Investments | $356M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $410M |
| PP&E (Net) | $44M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $19M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $79M |
| TOTAL ASSETS | $489M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $56M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $756.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $47M |
| TOTAL LIABILITIES | $104M |
| Common Stock | $59.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$660M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$556.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $385M |
| Minority Interest | $178.0K |
| TOTAL EQUITY | $386M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $489M |
| Total Debt | $45M |
| Net Debt | $8M |