| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $110M | $106M | $101M | 3.3% | 9.4% |
| Op. Income | -$55M | -$56M | -$76M | 2.5% | 27.8% |
| Gross Margin | 60.7% | 63.7% | 64.9% | -3.0pp | -4.2pp |
| Net Margin | -37.0% | -45.5% | -79.9% | 8.5pp | 42.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | $-0.45 | $-8.20 | 17.8% | 95.5% |
| Free Cash Flow | -$32M | -$66M | -$43M | 51.8% | 26.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $110M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $67M |
| R&D Expenses | $51M |
| Selling & Marketing | $28M |
| General & Administrative | $43M |
| SG&A Expenses | $71M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $122M |
| Cost & Expenses | $165M |
| OPERATING INCOME | -$55M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | -$41M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$41M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$39M |
| EBITDA | -$36M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$41M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$670.0K |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | -$31M |
| Capital Expenditure | -$552.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $647.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$259.1K |
| NET CASH FROM FINANCING | $9M |
| FREE CASH FLOW | -$32M |
| Net Change in Cash | -$25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $732M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $99M |
| Inventory | $62M |
| Other Current Assets | $141M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $67M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $57M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $130M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $107M |
| Short-Term Debt | $175M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $332M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $29M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $325.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $41M |
| TOTAL LIABILITIES | $372M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.3B |
| Retained Earnings | -$2.5B |
| Treasury Stock | -$21M |
| Accum. Other Comp. Income | $46M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $792M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $792M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $191M |
| Net Debt | -$541M |