| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $101M | $87M | $69M | 15.3% | 45.9% |
| Op. Income | -$76M | -$70M | -$90M | -8.2% | 15.0% |
| Gross Margin | 64.9% | 61.4% | 65.5% | 3.5pp | -0.5pp |
| Net Margin | -79.9% | -61.4% | -175.6% | -18.5pp | 95.7pp |
| EPS (Diluted) | $-8.20 | $-5.50 | $-12.50 | -49.1% | 34.4% |
| Free Cash Flow | -$43M | -$103M | -$61M | 58.3% | 29.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $101M |
| Cost of Revenue | $35M |
| GROSS PROFIT | $65M |
| R&D Expenses | $62M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $80M |
| SG&A Expenses | $80M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $141M |
| Cost & Expenses | $177M |
| OPERATING INCOME | -$76M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $492.0K |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$80M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$80M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$80M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$80M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$80M |
| EBITDA | -$77M |
| EPS | -$8 |
| EPS Diluted | -$8 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$80M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $19M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | $384.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$42M |
| Capital Expenditure | -$875.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$105.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$846.0K |
| Net Debt Issuance | $22M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $44.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $22M |
| FREE CASH FLOW | -$43M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $630M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $78M |
| Inventory | $42M |
| Other Current Assets | $120M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $870M |
| PP&E (Net) | $64M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $47M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $117M |
| TOTAL ASSETS | $987M |
| Account Payables | $127M |
| Short-Term Debt | $70M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $252M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $25M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $325.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $31M |
| TOTAL LIABILITIES | $283M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.0B |
| Retained Earnings | -$2.3B |
| Treasury Stock | -$21M |
| Accum. Other Comp. Income | $43M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $704M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $704M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $987M |
| Total Debt | $84M |
| Net Debt | -$546M |