| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $514.7K | — | $513.9K | — | 0.1% |
| Op. Income | $310.4K | — | $130.5K | — | 137.8% |
| Gross Margin | 97.9% | — | 100.0% | — | -2.1pp |
| Net Margin | 39.1% | — | 7.2% | — | 31.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | — | $0.00 | — | 310.0% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$2M | — | 22.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $514.7K |
| Cost of Revenue | $10.8K |
| GROSS PROFIT | $503.9K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $141.2K |
| SG&A Expenses | $141.2K |
| Other Expenses | $52.3K |
| Operating Expenses | $193.5K |
| Cost & Expenses | $204.3K |
| OPERATING INCOME | $310.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $101.8K |
| Other Income/Expenses | -$109.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $200.6K |
| Income Tax Expense | -$742 |
| Net Income from Continuing Ops | $201.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $201.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $201.4K |
| D&A | $52.3K |
| EBIT | $302.4K |
| EBITDA | $354.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $514.7K |
| Cost of Revenue | $10.8K |
| GROSS PROFIT | $503.9K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $141.2K |
| SG&A Expenses | $141.2K |
| Other Expenses | $52.3K |
| Operating Expenses | $193.5K |
| Cost & Expenses | $204.3K |
| OPERATING INCOME | $310.4K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $101.8K |
| Other Income/Expenses | -$109.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $200.6K |
| Income Tax Expense | -$742 |
| Net Income from Continuing Ops | $201.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $201.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $201.4K |
| D&A | $52.3K |
| EBIT | $302.4K |
| EBITDA | $354.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $201.4K |
| Depreciation & Amortization | $52.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$741 |
| Other Non-Cash Items | $51.4K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$99.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | $1M |
| Net Debt Issuance | $209.7K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $209.7K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$2.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $865 |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $33.9K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $17.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $205.9K |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $96.5K |
| Deferred Revenue | $441.3K |
| Other Current Liabilities | $212.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $787.4K |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$1 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$26.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | $6M |