| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | — | $10M | — | -19.4% |
| Op. Income | -$1M | — | $3M | — | -145.2% |
| Gross Margin | 51.7% | — | 65.6% | — | -13.9pp |
| Net Margin | -9.9% | — | 31.5% | — | -41.4pp |
| EPS (Diluted) | $-2.48 | — | $9.60 | — | -125.8% |
| Free Cash Flow | $1M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $342.8K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $110.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $25.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$392.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$762.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$762.9K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$762.9K |
| D&A | $397.5K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$782.5K |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$762.9K |
| Depreciation & Amortization | $397.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$861.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | $74.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$19.4K |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $86.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $296.2K |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $251.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $27M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $30.3K |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $534.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $36M |
| Account Payables | $38.9K |
| Short-Term Debt | $89.0K |
| Deferred Revenue | $7.4K |
| Other Current Liabilities | $673.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $112.6K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$112.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $112.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $2.5K |
| Additional Paid-In Capital | $23M |
| Retained Earnings | $7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $36M |
| Total Debt | $314.1K |
| Net Debt | -$14M |