| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $7M | $4M | -45.0% | -6.0% |
| Op. Income | -$4M | $470.8K | $484.9K | -889.5% | -866.5% |
| Gross Margin | 50.8% | 36.0% | 39.0% | 14.7pp | 11.8pp |
| Net Margin | -103.4% | 9.7% | 11.1% | -113.1pp | -114.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.12 | $0.02 | $0.01 | -589.8% | -963.3% |
| Free Cash Flow | -$15M | $15M | -$2M | -201.0% | -811.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $413.6K |
| Selling & Marketing | $715.2K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $26.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $163.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $234.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $97.3K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$343.9K |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$55.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$55.7K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$159.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$159.5K |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | -$15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $78M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $114M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $128M |
| Account Payables | $31M |
| Short-Term Debt | $28M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $24M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $94M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $97M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $169M |
| Retained Earnings | -$138M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $31M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $31M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $128M |
| Total Debt | $32M |
| Net Debt | $22M |